Jesen popestrijo okrasne trave

20 septembra, 2023
0
0

Na gredah jih lahko občudujemo še pozno v jesen, ko jih bo marsikdaj dodatno polepšala jutranja slana.
Med okrasnimi travami najdemo številne botanične vrste in vzgojene sorte. Skupno ime, s katerim označujemo te rastline, pa ne združuje samo predstavnikov pravih trav iz družine Poaceae, temveč pod tem imenom najdemo tudi šaše (Carex), bekice (Luzula) in ločje (Juncus). Botanična raznolikost okrasnih trav prinese tudi pester nabor lastnosti, ki nam omogoči, da najdemo rastlino za skoraj vsak delček vrta. Z njimi lahko tako zapolnimo okrasne lonce, za katere je denimo odlična izbira kakšna izmed bilnic (Festuca), ali obrobe ribnikov, kjer se izvrstno počutijo saši. Na gredo lahko posadimo nizko okrasno travo, na primer japonski šaš (Carex oshiemensis), ali pa s pampaško travo (Cortaderia selloana), ki bo pognala do dva metra visoko, ustvarimo magnet za poglede.
Odlična lastnost okrasnih trav je, da ne potrebujejo skoraj nobene nege. Tako lahko z njimi okrasimo vrtove tudi, če nimamo veliko časa za urejanje rastlin. Pri okrasnih travah, katerih poganjki bodo jeseni odmrli, je potreben le močan spomladanski rez, s katerim boste odstranili vse odmrle poganjke prejšnjega leta. Pri zimzelenih predstavnikih pa je dovolj, da odstranite le posušena cvetna stebla.

Odlična obroba ribnikov

Ne glede na to, ali vam je bolj pri srcu formalni ali bolj naravni ribnik, boste z okrasnimi travami njegov videz le izboljšali. Podobno kot na gredah imate tudi med travami, primernimi za ribnik, precejšnjo izbiro glede velikosti. Med nižjimi predstavniki je odlična izbira sorta Acorus gramineus ‘Variegata’, ki bo ribnik polepšala s svojimi pisanimi poganjki. Nekoliko več sonca prenese japonska rdeča trava (Imperata cylindrica var. koenigii). Z rdečkastimi konicami poganjkov bo dodala nekaj dramatičnosti na obrobje ribnika. Za višje predstavnike posadite proso (Panicum virgatum ‘Moundry’), ki dobro prenaša nekoliko bolj vlažna tla. Ali pa se odločite za kakšnega izmed šašev, kot je togi šaš (Carex elata). Dobro bo uspeval tudi na rastišču s stoječo vodo. Njegove goste poganjke v zelenkasto rumeni barvi spomladi dodatno popestrijo še pokončni cvetni poganjki. Če želite večje predstavnike, posadite pisano čužko (Phalaris arundinacea), ki bo zrasla več kot meter visoko. Tudi njeni poganjki so dvobarvni, vendar za razliko od šaša v belo zeleni kombinaciji.


Trave poživijo tudi senco
Tudi na bolj senčni gredi lahko dodate okrasne trave, kot je rušnata masnica (Deschampsia cespitosa). Kombinirajte jo z zimzelenimi praprotmi, na primer s podlesnico (Polystichum setiferum), kar bo lepo zapolnilo senčno grede. Če bi potrebovali nekaj bolj rumenkasto zlatih tonov, posadite sorto rušnate masnice ‘Goldtau’. Sorta je nekoliko nižja kot botanična vrsta in se odlično poda k rumenkastim tonom host. Podobno zlato obarvana je tudi hakonska trava (Hakonechloa macra ‘Aureola’), ki bo lepo razsvetlila senco s svojimi rumeno zelenimi poganjki. Ti bodo imeli na senčnem rastišču še bolj intenzivne barve, na premočnem soncu pa lahko celo nekoliko zbledijo.
Odlična izbira za bolj senčno rastišče je tudi gozdni oves (Chasmanthium latifolium), ki je resnično robusten predstavnik okrasnih trav. Odlično se bo počutil tako na suhem kot vlažnem rastišču. Podobno neobčutljiv je tudi glede svetlobnih pogojev. V začetku poletja bodo njegove bambusu podobne zelene poganjke okrasila še ovsu podobna socvetja.


Za živahno zimo
Okrasne trave so odlične tudi za dopolnitev zimskega dela leta, saj imajo številni predstavniki zimzelene poganjke, ki gredam v zimskem času dodajo potrebno strukturo. Odlična izbira so tako šaši, pri katerih so poganjki pogosto tudi obarvani. Z njimi lahko tako pozimi gredam poleg strukture dodate tudi nekaj potrebne barve, s katero poživite zimsko sivino. Buchananov šaš (Carex buchananii) bo tako pognal živahne oranžkasto rjave poganjke, ki jih lahko lepo dopolnite s škrlatnimi odtenki jesenske rese. Za bolj rdečkasto rjavo obarvanost izberite vrsto Carex flagellifera. Če želite še bolj živahne barve, posadite uncinijo (Uncinia rubra), ki bo pognala grmičke izrazito rdečkastih poganjkov. Zaradi svoje sorazmerno nizke višine lahko s šaši lepo dopolnite tudi zimske zasaditve v loncih in koritih. Poleg jesenske rese je za ta čas odlična kombinacija okrasnih trav in okrasnega zelja, ki bo s svojimi okroglimi poganjki ustvarilo odličen kontrast črtalastim listom trav.
Okrasne trave se ne morejo pohvaliti z velikimi pisanimi cvetovi, a jih kljub temu ne smemo spregledati. Njihovi pogosto pisani poganjki so odlična dopolnitev zasaditvam in podaljšajo sezono na okrasnem vrtu še daleč v jesen.

Besedilo in fotografije: Matevž Likar

Oznake