Zimski počitek v neogrevani sobi
V korita posadimo jesensko vresje, mačehe, bršljan, krizanteme in podobno.
Danes je na voljo veliko rastlin, ki so odporne proti nizkim temperaturam, zato lahko uredimo lepe nasade, ki nas bodo razveseljevali do novega leta in še dlje.
Rastline, ki smo jih občudovali vse poletje, lahko zavržemo, nekatere pa lahko prenesemo v zavarovan prostor, jih prezimimo in prihodnje leto kombiniramo z novimi sezonskimi rastlinami.
DOMA TRAJNICE, PRI NAS LE POLETI
Okenske in balkonske rastline večinoma izvirajo iz toplih krajev Afrike, Avstralije in Sredozemlja. Večina rastlin je v svojih območjih trajnic, a jih pri nas zaradi mrzle zime gojimo le v toplem delu leta. Torej jih lahko prezimimo, če imamo seveda ustrezen prostor, vendar moramo vedeti, kakšne temperature so zanje optimalne v času počitka. Večini zadostuje temperatura okoli deset stopinj Celzija. Imajo tudi različne zahteve glede svetlobe v tem času. Preden jih postavimo v zavarovan prostor, jih očistimo in večino (pokončnih pelargonij ne) porežemo, da se bodo rastline zgostile. Najprimernejši prostor za prezimovanje rastlin so svetle garaže, kleti ali neogrevane sobe. V tem času počivajo, zato ne potrebujejo gnojenja, zalivamo jih po potrebi enkrat mesečno in preverjamo vlažnost substrata. Tiste, ki prezimujejo na višji temperaturi, zalivamo nekoliko bolj pogosto, a naj se substrat med zalivanji osuši.
OSKRBA PRED ZIMO
V času prezimovanja odstranjujemo suhe liste in pazimo, da jih ne napadejo škodljivci. Pozimi se na ranljivih rastlinah pogosto pojavijo uši ali rastlinjakov ščitkar.
Pelargonije prenesejo dokaj nizke zunanje temperature, zato jih imamo lahko zunaj še dolgo v jesen. Če so noči že hladne, jih zaščitimo s kopreno. Ko se povsem ohladi, jih očistimo, odstranimo odcvetele cvetove in popke. Prostor, v katerem bodo prezimile, naj bo svetel, s temperaturo nad deset stopinj Celzija. Pokončnim pelargonijam skrajšamo poganjke spomladi, da čez zimo ne bi obolele za glivičnimi obolenji. Podobne zahteve glede svetlobe imajo tudi nageljni in fuksije. Slednje bodo pri nižji temperaturi odvrgle liste in zato drugo leto nekoliko pozneje zacvetele.
Nekatere rastline pa niso primerne za prezimovanje. Surfinije in milijon zvončki so denimo zelo občutljivi za glivične bolezni, avstralska marjetica in modri čudež pa prihodnje leto ne bosta več tako lepa.
Med sezonskimi rastlinami je vsako leto veliko novosti, zato se navadno spomladi odločimo za povsem novo zasaditev ali kombinacijo prezimljenih in novih rastlin.
RASTLINE V VELIKIH POSODAH
Pred mrazom v zaščiten prostor prestavimo tudi sredozemske rastline, ki jih imamo čez poletje na vrtu v velikih posodah, to so citrusi, oleander, afriška lilija, bogenvileja, pasijonka, lovor, rantonetijeva krompirjevka, mirta, kitajski oslez, dipladenija in druge. Tudi te rastline imajo glede temperature nekoliko drugačne zahteve. Dipladenija denimo je zelo občutljiva za nizke temperature, zato jo pospravimo kmalu po koncu poletja.
Če poleti cvetočih dvoletnic še niste presadili iz lončkov na grede, to lahko naredite še pred zimo.