Zagon akvarija

31 januarja, 2022
0
0

Gre za biološki proces pri katerem sodelujejo koristne bakterije, ki omogočajo življenje višjim organizmov.

Vzpostavljanja biološkega ravnovesja v povprečju traja tri do štiri tedne, včasih pa tudi dlje. Zelo pomembno je, da v tem obdobju akvarij pozorno spremljamo in ga hranimo. Pri tem uporabljamo najcenejšo hrano za ribe, ki vsebuje veliko ogljikovih hidratov ter beljakovin, to bo spodbudilo delovanje koristnih mikroorganizmov.

 

Koristni mikroorganizmi

Sodelujejo pri razgradnji strupenih snovi, kot so fosfati, amonijak, nitriti in nitrati. V akvariju sta pomembni predvsem dve skupini, to so dušikove bakterije ter različne vrste heterotrofnih organizmov, ki jih v večini sestavljajo ogljikove bakterije. Njihova naloga je razgradnja organskih snovi, kot so beljakovine, maščobe in sladkorji. Pri razgradnji beljakovin sodelujeta obe skupini mikroorganizmov, pri tem pa nastane zelo strupen plin neprijetnega vonja – amonijak, ki predstavlja začetek dušikovega cikla.

 

Dušikov cikel

Ali krogotok dušika je naravni proces, ki se dogaja na kopnem in vodi, je najpomembnejši biološko kemični proces na našem planetu, saj bi brez njega Zemlja bila polna škodljivih ter strupenih plinov, kot sta amonijak in nitrit. Poteka v treh fazah, ki jim lahko sledimo s pomočjo testov, namenjenim testiranju akvarijske vode.

1.      Faza: Amonifikacija beljakovin – cepljenje ogljikovih vezi v beljakovinah ter nastanek amonijaka.

2.      Faza: Razgradnja amonijaka v nitrit.

3.      Faza: Razgradnja nitrita v nitrat ter vezava v rastline

 

Testiranje vode

Je ključnega pomena v naslednjih tednih, saj nam bo povedalo v kateri fazi dušikovega cikla se akvarij nahaja in ali je že primeren za naselitev rib. Faze sovpadajo s fazami dušikovega cikla.

1.      Faza: Povišane koncentracije amonijaka, ribe bodo poginile v obdobju nekaj ur oziroma najkasneje v obdobju enega tedna.

2.      Faza: Povišane koncentracije nitrita, če ribe naselimo v tej fazi, bodo poginile v obdobju nekaj ur oziroma najkasneje v obdobju enega tedna.

3.      Faza: Nastanek nitrata, Ribe tolerirajo koncentracije od 0 do 10 mg/L. Povišane vrednosti povzročajo zastrupitev ter bolezni. Smrt lahko nastopi takoj ali v obdobju do enega leta. Nitrat je med akvaristi poznan kot tihi morilec, saj so znaki zastrupitve zelo nejasni ter pogosto spregledani. Kot zadnji produkt dušikovega cikla vstopa v rastline, ki ga potrebujejo za rast. Pazimo, da koncentracije ne presegajo 10 mg/L, pri tem upoštevamo, da so nekatere ribe na nitrate bolj občutljive kot druge, zato zahtevajo nižje koncentracije.

Vodo testiramo z ustreznimi testi, ki jih kupimo v specializiranih akvarističnih trgovinah. Na voljo so testni lističi ali kapljični testi, oboji imajo svoje prednosti ter svoje slabosti, v vsakem primeru pa nam bolj točne rezultate dajo kapljični testi.

 

Biološko ravnovesje

O biološkem ravnovesju govorimo takrat, ko se v akvariju pravilno vzpostavita ogljikov ter dušikov cikel. Koncentracije amonijaka in nitritov najprej močno narastejo, potem pa padejo na 0mg/L. Zelo pomembno je, da pred padcem zaznamo naraščanje, saj v nasprotnem primeru pride do tako imenovanega lažnega dušikovega cikla. Akvarij je za naselitev rib pripravljen, ko so vrednosti Amonijaka in nitritov enake 0mg/L, koncentracije nitratov pa med dvema menjavama vode ne presežejo 10 mg/L. Ves ta čas akvarij hranimo, s tem preprečimo sesutje sistema ob naselitvi rib. Praviloma vzpostavitev biološkega ravnovesja traja od tri do štiri tedne. Postopek lahko pospešimo z vnosom že utečenega filtrirnega materiala ali dodajanjem bakterij, ki so na voljo v specializiranih trgovinah, pri tem imejmo v mislih, da so to le pomagala, ki postopek skrajšajo za nekaj dni, nikakor pa ne »sciklajo« akvarij v enem dnevu.

 

Naselitev rib

Ko se v akvariju vzpostavi biološko ravnovesje, je čas za naselitev akvarijskih rib.

Tjaša Kvas

https://www.alfa-in-betta.com