Vsestranske okrasne trave

29 avgusta, 2023
0
0

Kljub navidezni enovitosti, so dovolj raznolika skupina rastlin, da jih lahko vključimo v vsako zasaditev.
Z njimi lahko zasadimo sušno gredo ali polepšamo obrobo ribnikov, jih uporabimo kot velik solitar ali pa okrasimo lonce na terasi. Kljub temu pa so nezahtevne, ne potrebujejo skoraj nikakršne nege, kar je v hitrem sodobnem svetu še posebej dobrodošlo. Pri zimzelenih predstavnikih, kot je npr. bilnica (Festuca), je dovolj, da vsako leto odstranimo posušena socvetja. Tudi listopadne trave ne potrebujejo dosti več nege, saj jih je potrebno proti koncu zime le porezati, s čimer bomo odstranili odmrle poganjke preteklega leta in jih prpiravili na novo sezono.

Različen čas sajenja
Okrasne trave pa se nekoliko razlikujejo pri svojih zahtevah glede sajenja. Predstavniki, ki izvirajo iz hladnejših klimatov, kot so npr. masnica (Deschampsia), ovsika (Helictotrichon) in bodalica (Stipa), bodo zacvetele še pred sredino poletja in bodo nove poganjke pognale že v začetku sezone, zato jih moramo za najboljši učinek posaditi že v jesenskem času. Nasprotno pa okrasne trave iz toplješih klimatov, denimo miskant (Miscanthus), proso (Panicum) in perjanka (Pennisetum), sadimo pozno pomladi. Te vrste poženejo in zacvetijo pozneje v sezoni in jih navadno v zimskem času porežemo do tal, zato bo pomladno sajenje dalo najboljši in najhitrejši rezultat.

Okrasne trave za vsako rastišče
Na sončni gredi lahko dopolnimo zasaditev z nižjimi in srednje visokimi okrasnimi travami, ki bodo nudile čudovit kontrast trajnicam z večjimi listi. Lahko pa okrasnim travam prepustimo tudi vodilno vlogo in zasnujemo prerijsko zasaditev, pri kateri imamo bolj uravnovešeno zasaditev med okrasnimi travami in trajnicami. Za zasaditev izberite nekoliko nižje okrasne trave, kot sta nežna bodalica (Stipa tenuissima) in perjanka (Pennisetum alopecuroides). Nežna bodalica je verjetno okrasna trava z najlepšimi poganjki, ki se ukrivljajo kot fontane in se prijetno zibljejo že v najnežnejši sapici. Perjanka pa bo zasaditvi dodala še nežna socvetja, ki spominjajo na lisičje repe. Okrasni travi lahko zelo lepo kombinirate z različnimi predstavniki nebinovk, na primer z rudbekijo (Rudbeckia ‘Goldsturm’), helenijem (Helenium ‘Moerheim Beauty’) in slamnikom (Echinacea ‘Tomato Soup’). Z njimi lahko ustvarite lepo kombinacijo v živahnih rumenih in rdečkastih tonih. Slednje lahko dopolnite tudi, če v ozadnje zasadite še proso (Panicum ‘Shenandoah’), ki bo s svojimi rdečkastimi poganjki lepo dopolnilo barvno tematiko grede.

Tudi za senčne kotičke
Čeprav se večina trav bolje počuti na sončne rastišču, lahko najdemo primerne predstavnike tudi za polepšanje nekoliko bolj senčnatih kotičkov vrta. Če senca ne bo premočna, se bo na takšnem rastišču odlično počutila rušnata masnica (Deschampsia cespitosa) s čudovitimi poganjki, s katerimi ustvari učinek meglice. Za zapolnitev senčne grede jo lahko kombinirate s praprotmi, kot je podlesnica (Polystichum setiferum), kar bo lepo zapolnilo senčno gredo. Za nekoliko nižjo rastlino ali bolj rumenkasto-zlate tone pa posadito sorto masnice ‘Goldtau’. Njeni topli odtenki se odlično podajo k rumenkastim tonom host. Bolj intenzivne zlate tone pa boste našli pri hakonski travi (Hakonechloa macra ‘Aureola’), ki bo lepo razsvetlila senco s svojimi rumeno-zelenimi poganjki. Slednji senca celo nekoliko koristi, saj lahko rastlina na premočnem soncu nekoliko zbledi. Polna barvitost njenih poganjkov se bo razvila le v senci. Omeniti pa moramo še gozdni oves (Chasmanthium latifolium). Ta robustna okrasna trava bo pognala do meter visoke poganjke s ploščatimi klasi, ki se bodo konec sezone obarvali v tople bronaste tone in popestrili zasaditev.
S tem pa nismo še povsem izčrpali vseh možnosti, ki nam jih ponujajo okrasne trave. Z njimi lahko lepo okrasite tudi obrobje ribnikov, saj se nekatere predstavnice odlično počutijo tudi v precej vlažnih ali celo močvirnatih tleh. Odlični izbiri je pisani kolmež (Acorus gramineus ‘Ogon’), ki požene dvobarvne poganjke v zelenkastih in rumenkastih tonih. Z njim lahko zasadite večjo površino za enovit videz ali pa ga pomešate med obrobne trajnice. Na vlažnih tleh se bo odlično počutila tudi japonska rdeča trava (Imperata cylindrica), ki bo ribnik popestrila s svojimi živahnimi zeleno-rdečimi poganjki.

Trave v okrasnih loncih
Okrasne trave so odlične tudi za okras loncev in korit. Še posebej v zimskem času lahko tem zasaditvam dodajo nekaj precej potrebne strukture in barve. Za zimski okras v loncih so primerni šaši, pri katerih so poganjki pogosto tudi obarvani. Buchananov šaš (Carex buchananii) bo tako pognal živahne bakrene poganjke, ki jih lahko lepo dopolnite s škrlatnimi odtenki jesenske rese. Rdečkasto-rjavo je obarvan bičkasti šaš, Carex flagellifera ‘Bronzita’. Še bolj živahne barve pa boste našli pri unciniji (Uncinia rubra), ki bo pognala grmičke izrazito rdečkastih poganjkov. Za živahen zimski lonec lahko rdečkaste poganjke šašev lepo dopolnite z rumenimi stebli sivega drena, Cornus sericea ‘Flamivirea’ in tako ustvarite barvito zimsko kombinacijo za sive zimske dni.
Okrasne trave so pogosto prezrta skupina okrasnih rastlin, ki pa si zaslužijo mesto na vsakem okrasnem vrtu, saj mu bodo s svojimi nežnimi poganjki dodale tako barvo kot gibanje. Hkrati pa bodo vrt krasile še dolgo zatem, ko bo večina zelnatih trajnic že zaključila svojo sezono.

Matevž Likar

Oznake