Priprave na prihodnjo sezono, 1. del

5 oktobra, 2021
0
0

Za seme samo zdrave rastline

Poleti ste mnogi odbrali plodove zanimivih paprik, čilijev, paradižnika in buč ter pripravili seme za prihodnjo sezono. Pogosto odberemo tudi zrnje nam ljubega fižola in ga prihodnjo pridelovalno sezono  porabimo za seme. Pri odbiri rastlin in plodov oziroma strokov moramo biti pozorni na to, da odberemo samo zdrave rastline oziroma plodove. Mnogi ste zasledili prispevke o potrditvi virusa rjave grbančavosti plodov paradižnika (ToBRFV), virusa pegavosti in venenja paradižnika (TSWV) na paradižniku in papriki ter različnih virusov na bučah. Mnogi virusi se lahko v naslednjo sezono prenesejo s semenom, zato previdnost pri odbiri rastlin in plodov ni odveč. Pozorni bodite tudi na rastline, ki jih boste pridelali iz izmenjanih semen ali sadik, saj je ena okužena sadika dovolj, da ogrozi celotno pridelavo.

S semenom se lahko prenesejo tudi različni glivični ali bakterijski povzročitelji bolezni. Mnogi ste se tudi v letošnji sezoni srečevali z znamenji fižolovega ožiga oziroma vdrte pegavosti fižola (Colletotrichum lindemuthianum)  tako na listih, steblih kot na strokih in semenu fižola. Ta bolezen je vsesplošno razširjena in  ekonomsko vse pomembnejša. Otežuje pridelavo laškega, kitajskega in mungo fižola ter boba. Primarni vir okužb je okuženo seme, v katerem se lahko gliva ohranja tudi do pet let. Najbolj učinkovita metoda varstva fižola pred fižolovim ožigom je pridelava in setev certificiranega semena.

 

Rastlinski ostanki

Ob koncu pridelovalne sezone iz gredic in zavarovanih prostorov temeljito odstranimo rastlinske ostanke, saj tako iz posevkov odstranimo vir kužila in/ali škodljivcev. Obolele in s škodljivci napadene rastline ne sodijo na kompostne kupe ali na kupe v bližini posevkov, saj ostanki lahko predstavljajo vir kužila in škodljivcev za sosednje posevke ali posevke, ki sledijo v kolobarju. Okužene ali napadene rastline čim prej odstranimo in odnesemo iz posevka ter jih zakopljemo v tla na mestih, kjer ne bo prihajalo do širjenja bolezni. Z vidika rastlinske higiene je pomembno tudi odstranjevanje ali izkoreninjanje plevelov iz posevkov in njihove okolice. Plevele moramo odstranjevati preden začnejo semeniti, saj tako preprečimo, da bi se pleveli na neki površini ali v njeni okolici še razširili.

Lončke in platoje za vzgojo sadik pred ponovno uporabo očistimo in razkužimo. Lončke in platoje za vzgojo sadik pred ponovno uporabo očistimo in razkužimo.

Čiščenje orodja in drugih pripomočkov

Če se srečujemo z virusnimi obolenji, pojavom in širjenjem bakterijskih povzročiteljev bolezni, da smo imeli v posevkih težave z ogorčicami in podobno, je za preprečevanje širjenja okužbe oziroma škodljivcev zelo pomembno tudi čiščenje in po potrebi razkuževanje orodja, opreme, in oblek, ki jih uporabljamo pri delu v posevkih.

Ob spravilu opornih količkov, mrež je priporočljivo temeljito odstranjevanje rastlinskih ostankov in po potrebi tudi razkuževanje opornih količkov, saj na njih lahko iz sezono v sezono prenesemo nekatere bolezenske povzročitelje. Če bomo pri pridelavi sadik na začetku prihodnje pridelovalne sezone uporabili lončke ali platoje iz preteklih sezon, jih jeseni ali vsaj pred setvijo  temeljito očistite in po potrebi tudi razkužite.

Se nadaljuje.

Iris Škerbot