Nabiranje čemaža

31 marca, 2023
0
0

V tem času rastehjo šer štiri strupene rastline – jesenski podlesek, belo čmeriko, pegasti kačnik in šmarnico –, ki bi lahko zašle pomotoma ali zaradi prehitrega in površnega nabiranja v košaro.

Jesenski podlesek
Posebno, celo smrtno nevarna rastlina je jesenski podlesek, ki raste med čemažem. Z njim se zastrupi največ nevednih nabiralcev čemaža. Jesenski podlesek (Kolchicum autumnale) najdemo v slovenskem izrazoslovju tudi pod različnimi drugimi imeni (divji luk, golobnjak, jesenski materničnik in drugimi).
Jesenski podlesek zgodaj spomladi požene liste, prav tako kot čemaž. Poleg tega pogosto rasteta na istem rastišču. Čemaževi listi imajo značilen vonj po česnu, medtem ko listi podleska rahlo smrdijo. Listi čemaža so vedno svetlozeleni, jesenski podlesek pa ima navadno vsaj tri temnozelene, že pri osnovi širše in med sabo zvite liste brez izrazitega peclja. Čemaž cveti spomladi, medtem ko podlesek cveti jeseni, iz 10 do 20 cm globoko v zemljo vkopanega čebulastega gomolja. Iz kratkega peclja, ki je skrit v njem, poganjajo 1 do 3 vijolično rdeči cvetovi. Dno cvetnega plaščka je dolga cev, ki se ob vrhu razdeli na šest 3 do 4, največ pa 6 cm dolge ter 6 do 15 mm široke podolgovate ovalne cvetne liste. Pri dnu je nožnica iz dveh luskastih listov. Listi čemaža po cvetenju odpadejo, listi podleska pa so vidni še dolgo v poletje. Čebulica čemaža je bela, drobna in ima vonj po česnu. Čebulica podleska je temna, veliko večja od čemaževe in smrdi.
Razmeroma pogoste so zastrupitve s podleskom, zlasti pri otrocih, ki jedo seme ali cvetove. Druga možna nevarnost pa je tudi zamenjava listov z listi čemaža. Zastrupitve moramo jemati resno že zato, ker se prvi znaki pokažejo šele nekaj ur po tem, ko seme zaužijemo. Prvi znaki zastrupitve so podobni kot pri drugih zastrupitvah. V grlu praska in peče in imamo občutek, da je suho. Po enem dnevu se pojavijo močne driske, poškodbe krvnega obtoka in po dveh dneh lahko pride do paralize centra za dihanje. Domače živali, kot so ovce in koze, brez škode prenesejo večje količine podleska, če pa pijemo njihovo mleko, pa lahko pride do zastrupitve. To pove, kako močan strup za človeka ima podlesek.

Bela čmerika
Čemaža ni težko ločiti od mlade bele čmerike (Veratrum album), je pa zato ta toliko bolj podobna vanežu in še skupno rastišče lahko imata. Čmerika ima že povsem mlada vsaj dva, običajno pa več svetlozelenih listov, ki odganjajo iz skupne stebelne osnove. Kmalu se razkošatijo v snope listov z izrazitimi podolžnimi rebri. Pozneje rastlina odžene precej visoko steblo. Zaužitje čmerike povzroča krvavitve v nosu. Znaki zastrupitve so slabost, bruhanje, driska, glavobol, meglen vid, oslabelost.

Pegasti kačnik
Pegasti kačnik (Arum maculatum) je trajna gomoljnica, ki zraste 20 do 35 cm visoko. Spomladi iz gomolja požene kopjaste zelene liste, ki imajo temnejše pege. Listi so čemaževim podobni le v najzgodnejšem obdobju razvoja. Cvet požene na posebnem steblu, je rjave barve, obdan z zelenkasto rožnatim listom, ki ima neprijeten vonj. Julija se iz cveta razvijejo strupene svetlordeče jagode. Cvetove oprašujejo muhe, razmnožuje se v glavnem s semeni. Pegasti kačnik ni tako strupen kot druge omenjene rastline in povzroči le prebavne težave ali alergijsko reakcijo. Najbolj so strupene jagode.

Šmarnica
Šmarnica (Convallaria majalis), imenovana tudi solzica, je edina predstavnica rodu Convallaria. Je strupena rastlina, ki spada v družino lilijevk. Ima podzemno koreniko, steblo, suličasta lista in bele cvetove. Steblo je visoko 10 do 20 cm, na vrhu pa se razvije v grozd iz majhnih belih cvetov. Šmarnica cveti od maja do junija. Raste najraje na obronkih cvetov, ponekod pa v senčnih vrtovih in skalnjakih. Listi šmarnice so podobni listom čemaža, zmotna zamenjava strupene rastline za užitno pa občasno pripelje do zastrupitve ali celo smrti uživalcev čemaža.
Ljudi pogosto opozarjamo pri nabiranju čemaža na zamenjavo listov šmarnice z listi čemaža. Šmarnica ne raste med čemažem in cveti pozneje kot čemaž. Lahko pa se zgodi, da zamenjamo rastišče šmarnice z rastiščem čemaža. Ljudje si za prvomajske praznike pogosto privoščijo prijeten izlet v naravo in naletijo na rastišče šmarnic, ki je res zelo podobno rastišču čemaža. V dobri veri, da naberejo čemaž, naberejo šmarnico.

Kaj in kako v primeru zastrupitev
V primeru zamenjave čemaža z jesenskim podleskom, belo čmeriko, pegastim kačnikom in šmarnico lahko pride do zastrupitve. Ob iskanju zdravniške pomoči je pomembna informacija, katero rastlino smo zaužili, katere dele in način priprave jedi ali napitka. Pomemben je tudi podatek, kdaj in koliko smo zaužili strupene rastline. Znaki zastrupitve so pojav slabosti, vrtoglavica, bruhanje, driske.
Nujno je, da si pomagamo s pitjem večjih količin vode ali čaja in da pospešimo bruhanje. V primeru zastrupitve ne smemo uživati mleka in alkoholnih pijač. Tekočine, ki vsebujuejo maščobe, vežejo v telesu strupe. Ravnajmo mirno in preudarno in si zapomnimo, kako smo storili napako. Upoštevajmo navodila zdravnika glede uporabe sredstev, ki bodo prispevala k razstrupljanju in odpravi bolečin.

Vir: Čemaž (Avgust Miklošič, ČZD Kmečki glas

Oznake