Elegantne lilije

24 maja, 2021
0
0

Rod združuje nekaj več kot sto zelnatih trajnic z luskastimi čebulicami, ki poženejo ene izmed najelegatnejših cvetov na okrasnem vrtu.

Sadimo spomladi ali jeseni

Najboljši čas za sajenje je sredina pomladi ali jesenski čas. Le za alojzijevo lilijo (L. candidum) je najbolje, če jo posadite že v avgustu. Lilije ljubijo rahlo kisla tla s pH okrog 6,5. Podobno kot večina čebulnic ne marajo zastajanja vode, zato po potrebi v sadilne jame dodajte grobi pesek. Na vrtu jim namenite sončno rastišče ali rahlo senco. Le turške lilije bodo uspevale tudi nekoliko močnejši senci.

Za čim daljšo sezono lilij posadite takšne iz različnih skupin. Med prvimi bodo svoje cvetove odprle azijske lilije.

Zanje so značilni navzgor obrnjeni cvetovi, ki jih boste lahko občudovali že od konca maja naprej. Sledijo jim križanci med orientalskimi in trobentastimi lilijami (OT križanci) ter trobentaste lilije. OT lilije poženejo velike, navzven obrnjene in nekoliko povešave cvetove, ki so tudi prijetno nadišavljeni. Trobentaste lilije pa poženejo med vsemi lilijami najvišje poganjke, ki se lahko dvignejo tudi do 150 cm visoko in so odlične za dodajanje višine v zasaditev. V avgustu bodo cvetenje prevzele orientalske in tigraste lilije. Slednje boste hitro prepoznali po cvetovih, ki so posejani s temnimi pegami. Za nekoliko drugačne cvetove posadite turške lilije. Njihovi navzdol obrnjeni cvetovi imajo navzgor zavihane cvetne liste, zaradi česar cvet spominja na turban.

Lilije popestrijo tudi lonce
Skoraj vse lilije se bodo odlično počutile tudi v loncih in koritih. Paziti morate le, da ne boste izbrali previsokih sort. Najbolj primerne za sajenje v lonce so botanične lilije L. auratum, L. formosanum, L. longiflorum in L. speciosum. Med sortami izberite razne azijske lilije, ki ne bodo zrasle višje kot 50 do 60 cm.

Na dno lonca nasujte grobi pesek ali položite nekaj manjši kamnov, ki bodo preprečili zastajanje vode. Za sajenje uporabite večnamenski substrat. Med posameznimi čebulicami pustite približno 5 cm prostora, kar pomeni, da boste v lonec premera 25 cm lahko posadili 3 do 4 čebulice lilij. Čebulice posadite 10 cm globoko. Izjema so vrste L. formosanum, L. lancifolium in L. longiflorum, ki poženejo korenine tudi na zgornjem delu čebulice. Te lilije potrebujejo nekoliko globlji lonec. Posadite jih na globino, ki je za 2 do 3-krat večja kot čebulica sama.

Jeseni lilije presadite v svež substrat ali na gredo, saj potrebujejo veliko hranil. Če boste lilije prezimili v loncu, ga umaknite ob hišo in nekoliko zaščitite. Lilij ne prezimujte v ogrevanih prostorih, saj za bujno cvetenje potrebujejo nizke zimske temperature.

Škodljivci lilij
Poleg polžev največ škode na lilijah povzroča lilijevka (Lilioceris lilii). To je živo rdeč hrošč,  ki se prehranjuje z listi lilij. Odrasle živali in njihove ličinke lahko v le nekaj dneh povsem opustošijo posajene lilije. Poleg lilij lahko lilijevko najdemo tudi na logaricah (Frittilaria) in kardikrinumu (Cardiocrinum), zato redno pregledujte tudi te rastline. Lilijevko najlaže zatremo kar z rednim pregledovanjem in ročnim odstranjevanje odraslih hroščev, ličink ter listov z jajčeci.

Lilije kot rezano cvetje
Lilije se odlično obnesejo kot rezano cvetje, saj se v vazi zelo dolgo obdržijo. Med lilijami za rezano cvetje so najbolj cenjene botanične lilije, L. lancifolium, L. longiflorum, L. pardalinum in L. speciosum. Seveda pa lahko v ta namen gojimo tudi številne druge sorte lilij.

Če nabirate lilije za rezano cvetje, skupaj s cvetom odstranite le tretjino do polovico stebla, preostali del pa pustite na gredi.

Listi na preostanku stebla bodo poskrbeli za tvorbo zalog, ki jih bo rastlina vskladiščila v čebulici za prihodnje leto. Tako boste lahko njihove cvetove občudovali tudi naslednje leto. Najboljši čas za nabiranje lilij za rezano cvetje je, ko se začne odpirati prvi cvet na poganjku. Preostali cvetovi se bodo tako odprli šele v vazi in podaljšali čas cvetenja.

Pri lilijah v vazi lahko odstranite vrhnje dele prašnikov. Ti so polni peloda, ki na tkaninah povzroči madeže. Namesto škarij ali noža jih odstranite kar z roko, saj na ta način lepše odstranite moteče dele prašnikov in ne ustvarite neuglednih porezanih štrcljev.

 Lilije čudovito polepšajo okrasne grede in aranžmaje s svojimi elegantnimi cvetovi, ki so poleg cvetočih ognjemetov lukov in dalij eden izmed viškov poletne sezone, zaradi česar zaslužijo svoje mesto na vsaki okrasni gredi.

Matevž Likar

 

Oznake