Granatno jabolko
Prvotno latinsko ime za granatno jabolko je bilo Malus punicum, kar v prevodu pomeni feničansko jabolko. Feničani (Phoenician –Punic) so ta plod namreč posredovali Rimljanom, ti pa so se Feničanom oddolžili tako, da so ga po njih poimenovali. V novem latinskem poimenovanju se je za rod ohranilo ime Punica, medtem ko grantum nakazuje na mnogozrnato vsebino notranjosti ploda.
Cveti konec maja
Granatno jabolko je listopadni grm, ki zraste do 3,5 m v višino. Lahko ga vzgajamo tudi v obliki drevesa, v tem primeru je nekaj višje. Dobro uspeva v nevtralnih do rahlo alkalnih (apnenčastih) tleh s pH okrog 7. Granatnemu jabolku ustrezajo dobro zračna tla brez zastajanja vode ter sončne lege z veliko svetlobe. Pozimi prenese temperature do – 12 °C. Pri nas mu za gojenje na prostem ustrezata obmorski ter primorski del države. V kontinentalnem delu ga vzgajamo kot posodovko, saj ga moramo v času zimskega mraza preseliti na toplo.
Čas cvetenja nastopi konec maja. Cvetovi so rdečeoranžnega prikupnega videza. Plodovi dozorijo oktobra in novembra. So velikosti jabolka. Zunanjost ploda obdaja rumeno oranžna do rdeče obarvana usnjata koža. Na koncu ploda je dobro viden ostanek cvetne čaše. V notranjosti lupine so številna zrna (semena), ki imajo rdečkasto mesnato zunanjo plast. Ta je namenjena uživanju in je prijetnega sladko kislega okusa. Število zrn v plodu v odvisnosti od velikosti ploda ter od sorte zelo variira. Razpon je med 200 do 1400 zrn na plod.
Tržna pridelava granatnega jabolka poteka predvsem v državah mediteranskega bazena, na bližnjem vzhodu, v Aziji ter v Kaliforniji. Nekatere izmed svetovnih sort granatnega jabolka so ahmar, aswad, halwa (Irak), wonderful (ZDA) ter mollar de elche (Španija).
Dolga tradicija uporabe v prehrani
Granatno jabolko ima dolgo tradicijo uporabe v prehrani. Nekateri ga uživajo s pečkami vred, drugi ga uživajo tako, da pečke izpljunejo. Uživanje zrn granatnega jabolka ima številne zdravilne učinke, nenazadnje je bogat vir antioksidantov. Vsebuje veliko C vitamina. Že Hipokrat je pitje soka granatnega jabolka priporočal pri slabem srcu in kot hitro pomoč pri šoku. Novejša medicinska dognanja pripisujejo uživanju granatnega jabolka oz. njegovega soka še druge pozitivne lastnosti. Ugodno vpliva na kardiovaskularni sistem, znižuje nivo slabega (LDL) holesterola ter znižuje krvni pritisk. V stari Grčiji je bilo granatno jabolko simbol večne ljubezni in plodnosti. Ob številnih semenih, ki se skrivajo za usnjato lupino to niti ni presenetljivo.
Pri nakupu granatnega jabolka velja, da videz ne vara. Zunanjost ploda mora biti čim bolj sijoča in bleščeče rdeča, saj se le v takšni zunanjosti skrivajo zrele in sočne mesnate pečke. Marsikdo se predvsem zaradi zamudnega lupljenja in brskanja zrn ne odloči za nakup granatnega jabolka. Zelo enostavno lahko do zrn pridemo na naslednji način. Usnjati del ploda po celotnem obodu zarežemo ter plod razpolovimo. Vsako od polovic obrnemo s zrni navzdol nad zbiralno posodo ter s priročnim predmetom (kuhalnico) udarjamo po usnjatem delu, da zrna padajo navzdol. Tako zbrana zrna so pripravljena za pripravo soka ali uporabo v kulinariki. Poizkusite.
Besedilo in fotografiji: Boštjan Godec