Magnet za žuželke
Če kje, potem je na teh cvetovih vedno nepopisna gneča najrazličnejših žuželk, ki jih je nadvse zanimivo opazovati.
Latinsko, strokovno ime izvira iz grške besede echinos, kar pomeni jež – na katerega spominjajo bodice stožčastega osrednjega dela cveta. Naravno izvirajo iz Severne Amerike, kjer rastejo v prerijah, na kamnitih območjih, v suhih odprtih gozdovih ter na peščenih površinah. Na vrtovih gojimo predvsem škrlatno cvetoči ameriški slamnik (Echinacea purpurea), zadnja leta pa tudi take z rdečimi, oranžnimi, rumenimi, zelenimi in belimi cvetovi. So različnih velikosti, tudi čas cvetenja je nekoliko različen. Nekatere sorte so dobro obstojne, druge slabše in lahko se zgodi, da prihodnje leto ne bodo več rdeče, oranžne ali rumene barve, ampak bele in škrlatne. Morda se najde med njimi kakšen cvet, ki spominja na svojo prvotno barvo.
Ameriški slamniki so postali zelo priljubljeni, ko se je začel uveljavljati bolj naraven slog vrtnarjenja. Ko neka rastlina postane modna, pritegne tudi pozornost vrtnarjev in gojiteljev. Tako se potem pojavijo želje po bolj zanimivih različicah rastline in to se je zgodilo tudi pri ameriškem slamniku. Gojitelji so začeli vzgajati nizke različice ameriškega slamnika, začeli so s križanjem in tako pridobili zanimive križance med E. purpurea in E. paradoxa ter s tem tudi nove barve.
ODSTRANJUJEMO ODCVETELE CVETOVE
Ameriškemu slamniku najbolj ustreza sončna lega. Najlepše raste v humoznih, vlažnih, a dobro odcednih tleh. Zelo dobro prenaša tudi veter in sušo, zato ga lahko sadimo tudi na bolj odprtih legah. Letos je bila pomlad zelo suha, ta čas pa je za rastline prav peklenski, tako da je za obilno cvetenje potrebno vsaj enkrat na teden obilno zaliti tudi slamnike.
Cvetovi so sestavljeni iz cvetnih koškov z izrazitim stožčastim osrednjim delom in cvetnih lističev. Osrednji del cveta je sestavljen iz majhnih cevastih cvetov. Nekatere sorte ameriških slamnikov imajo tudi polnjen cvet. Cvetovi se odpirajo na vrhu cvetnih stebel. Cvetno steblo je močno in visoko, saj lahko nekatere vrste in sorte ameriških slamnikov dosežejo višine do 120 cm.
Ameriški slamniki cvetijo od junija do jeseni. Če želimo, da bodo cveteli še bolj bogato, jim sproti odstranjujemo odcvetela cvetna stebla. Razmnožujemo ga s semeni v aprilu ali z delitvijo spomladi ali jeseni. Cvetovi ameriških slamnikov so zelo dolgo obstojni tudi kot rezano cvetje in tako si lahko z njimi ustvarimo kakšen lep poletni šopek. Jeseni, ko zaključijo z rastjo, lahko porežemo suha socvetja ali pa jih pustimo in imamo tudi pozimi na vrtu okras, suha socvetja pa so tudi hrana za ptice.
KOMBINACIJA Z DRUGIMI TRAJNICAMI
Ameriški slamnik sadimo na cvetlične grede v družbo podlesne kadulje, mačje mete, trajnih sončnic, hermelike, lepih očk in krvomočnic. Posebno lep je družbi okrasnih trav.
Rastlina je pomemben vir učinkovine, ki jo v medicini uporabljajo za spodbujanje imunskega sistema. Uporabna je cela rastlina, predvsem pa korenine vrste E. angustifolia, E. purpurea in E. pallida.