Škodljivci na zelenjavi

18 junija, 2021
0
0

Zelenina muha že od marca naprej

Mnogi pridelovalci zelene, peteršilja, pastinaka in luštreka se verjetno spomnite, kako smo se že pred časom srečevali z rjavenjem in sušenjem lističev, nato celih listov in občasno tudi celih rastlin. Na podobne prizore smo naleteli tudi to pomlad. Pozorni opazovalci ste lahko ob podrobnejšem pregledu listov s poškodbami med povrhnjicami lista lahko opazili majhne žerke (ličinke), ki so v nekaj dneh močno poškodovale velik del listne površine. Naše kobulnice je znova bolj množično obiskala zelenina muha (Euleia heraclei), ki je v delih Evrope že dolgo znan škodljivec številnih gojenih (zelena, luštrek, peteršilj) in divje rastočih (pastinak, dežen, navadni gozdni koren, bedrenec, in druge) kobulnic. Muha prezimi v stadiju bube v tleh. Odrasli osebki te muhe so aktivni že od meseca marca naprej. Muha ima dva oziroma v južni Evropi tudi tri do štiri rodove letno.

V primeru močnejšega napada propade večina listov in luštrek, zelena, peteršilj in pastinak so seveda neuporabni. Ker ima muha več generacij letno, je priporočljivo odstranjevanje in uničevanje napadenih listov. Nadaljnje odlaganje jajčec te muhe lahko seveda nato preprečite z uporabo prekrivk ali protiinsektnih mrež.

  Ličinke rdečenoge lilijevke so zelo požrešne in lahko v zelo kratkem času močno prizadele listno površino česna, pora ali čebule.

Ličinke rdečenoge lilijevke so zelo požrešne in lahko v zelo kratkem času močno prizadele listno površino česna, pora ali čebule.

Rdečenoga lilijevka na lukih

Pridelovalci česna, pora in zimskega luka smo že v marcu opazili, da mnoge posevke čebulnic z zanimanjem ogledujejo rdeče obarvani, od 6 do 8 mm veliki hroščki. V zadnjih tednih ste mnogi opazili, da so listi na česnu, poru in zimskem luku vsak dan bolj objedeni in ob natančnem pregledu ste na listih in cvetovih lahko opazili ličinke, obdane z debelim fekalnim ščitom. Z vašimi rastlinami so se z veseljem gostile ličinke rdečenoge lilijevke (Lilioceris merdigera). Ob majhni nepozornosti so požrešne ličinke lahko v zelo kratkem času močno prizadele listno površino česna, pora in zimskega luka. Na vrtovih tega škodljivca najuspešneje obvladujemo s spremljanjem zastopanosti hroščev, jajčec ali ličink, ki jih v primeru manjšega napada ročno odstranjujemo ter s tem preprečimo večjo škodo.

Žerke (ličinke) zelenine muhe so brez nog in tipične glave in se hranijo z notranjostjo listov. Za njimi ostaneta le spodnja in zgornja povrhnjica lista. Žerke (ličinke) zelenine muhe so brez nog in tipične glave in se hranijo z notranjostjo listov. Za njimi ostaneta le spodnja in zgornja povrhnjica lista.  

Beluševke na špargljih

Šparglji so za mnoge najljubša sezonska vrtnina, ki si je utrla pot v mnoge domače vrtove. Običajno smo navajeni, da poleg občasnih težav, ki jih povzroča beluševa muha, pridelave v domačih vrtovih ne otežujejo drugi škodljivci. V zadnjih letih tudi mnogi pridelovalci iščete pomoč zoper drobne hrošče in kasneje tudi ličinke, ki objedajo nadzemne dele rastlin. Na špargljih vedno pogosteje srečujemo odrasle osebke, ličinke in nato še odložena jajčeca lisaste (Crioceris asparagi) in pikčaste (Crioceris duodecinpunctata) beluševke. Ta škodljivec ima dve, lahko tudi tri generacije letno. Odrasli osebki prezimujejo pod rastlinskimi ostanki na tleh, pod lubjem dreves, na ostankih rastlin. Ker šparglje v sezoni redno, praktično vsakodnevno pobiramo, je uporaba insekticidov nezaželena. K zmanjševanju številčnosti beluševke pripomoremo tako, da med pobiranjem nekaj mladih poganjkov pustimo, da prerastejo. Na njih se zbirajo hrošči, ki jih nato ročno pobiramo ali otresamo na ponjave. Na poganjke hrošči odlagajo tudi jajčeca. Te poganjke natančno spremljajmo in jih pred izleganjem ličink odstranimo in uničimo.

 Se nadaljuje.

Iris Škerbot