ARGANIJA IN ARGANOVO OLJE
Arganija (Argania spinosa) je eno redkih še živečih dreves iz terciarnega geološkega obdobja. Endemična vrsta drevesa raste le v polpuščavi doline Sus v jugozahodnem Maroku. Trnjavo in grčasto drevo zraste od osem do deset metrov visoko, njegova življenjska doba pa je 150 do 200 let. Ovalni listi so dolgi dva do štiri centimetre, cvetovi so majhni in imajo po pet rumeno zelenih cvetnih listov. Do štiri centimetre dolgi sadeži imajo debelo grenko lupino, dišeča sredica je neprijetnega okusa. V njej je oreh, v katerem so eden do tri majhna semena bogata z maščobami in vitamini. Arganovo drevo ima zelo razvejan koreninski sistem, zato ima pomembno ekološko funkcijo, saj ščiti zemljo pred erozijo in izsušitvijo ter tako preprečuje širjenje puščav. Gozdove arganovih dreves so v zadnjih sto letih skrčili za polovico, največ zaradi izsekavanja za izdelavo oglja in urejanja pašnikov. Od leta 1998 so zaščiteni kot UNESCO-va svetovna dediščina.
Iz zgodovine
Z maroškim arganovim oljem so trgovali že Feničani. V virih ga prvič omenja egipčanski zdravnik Ali Ibn Radouane v 11. stoletju, ki hvali njegove zdravilne lastnosti zoper želodčne težave in bolečine v ušesih. V 18. stoletju so francoski in ameriški diplomati seznanili Evropo in Ameriko z arganovim oljem, leta 1867 pa je maroška delegacija predstavila arganovo olje na svetovni razstavi v Parizu.
Arganovo olje v prehrani
Iz semen arganije s hladnim stiskanjem pridobivajo olje, ki mu zaradi izjemne zdravilnosti pravijo tekoče zlato. Za liter olja je potrebno 40 kilogramov plodov. Berberske žene še danes drobijo orehe arganije ročno s kamni. Arganovo olje je pomembna naravna surovina, ki se uporablja v tradicionalni kuhinji, zlasti med maroškimi Berberi. Olje uživajo v vsakdanji prehrani sveže ali ga uporabljajo za praženje. Za zajtrk jedo popečen kruh, ki ga pomakajo v arganovo olje. Arganovo olje, pomešano z mandeljni in medom, daje energijo in moč ter velja za afrodiziak. Arganovo olje z limoninim sokom je aromatičen in zdravilen preliv za solate.
Uporaba v tradicionalnem zdravilstvu
V berberskem tradicionalnem zdravilstvu uporabljajo arganovo olje notranje in zunanje. Olje je bogato zlasti z vitaminom E in nenasičenimi maščobnimi kislinami. Blagodejno deluje na jetra in prebavo ter ožilje (znižuje holesterol). Berberi ob rojstvu novorojenčka le-tega namažejo z arganovim oljem, da ga zaščitijo pred zunanjimi vplivi. V zadnjih letih je vzcvetela trgovina z zdravilnim arganovim oljem, ki je močen antioksidant. V naravni kozmetiki se uporablja za nego kože, primerno je za masažo, saj pomaga pri revmi in izboljšuje počutje celega telesa.
Kulturne posebnosti
V Maroku je arganija tudi krmna rastlina, sadeže zlasti rade uživajo koze. Arganijev les uporabljajo v rezbarstvu, za izdelavo pohištva ter za kurjavo.