Vrt – plod narave in vrtnarjevih pridnih rok

18 julija, 2024
0
0

Kadar stopimo na kakšen posebno lepo oblikovan in zasajen vrt, se nam zdi, kot da to ni delo človeških rok, temveč je tak preprosto zrasel. Presenečajo nas bogate preproge barv, sestave in oblike v navidezno preprostih skladnostih. Toda to je lahko le na videz, kajti za vso lepoto je prav toliko vrtnarjeve ljubezni do rastlin in dela kot narave

Velika razlika je med vrtom, v katerem so rastline in druge prvine bolj naključno urejene, in tistim, čeprav na videz naravnim, ki je dobro pretehtan, tako da vse prvine sodelujejo v oblikovanju skladne in zanimive ureditve. Načrtovanje je ključ za ustvarjanje lepega vrta – vrta s čutom za enovitost in slog, za ravnovesje in skladne odnose, za harmonijo z okoljem, in kar je najpomembnejše, da nudi prostor za sproščenost, je v veselje čutom in vpliva blagodejno na duha.

Kaj imamo, potrebujemo in želimo

Ustvarjanje ali oblikovanje vrta je izraz okusa in potreb tistih, ki bodo v njem uživali. To je v mnogih ozirih podobno oblikovanju notranjosti hiše. Tri merila so pri tem pomembna: upoštevanje značilnosti zemljišča, predvidene funkcije in osebni okus – z drugimi besedami: kaj imamo, kaj potrebujemo in kaj želimo. Tako na vrtno oblikovanje kot na oblikovanje notranjosti hiše vplivajo številne spremenljivke, kot so velikost, značaj in obdobje.

Toda v primerjavi s hišo vrt ne ostaja vedno enak, spreminja se celo od tedna do tedna; resnično, elementi spreminjanja in presenečenja so bistvo vrtnarjenja. Določene rastline lahko v eni sezoni živo izstopajo, v drugi pa so čisto neopazne. Tako je tudi po tem, ko je vrt že narejen, potrebno nenehno spremljanje rastlin in vzdrževanje smeri, v kateri smo vrt uredili.

Čeprav prinaša pri vrtnarjenju največ veselja iskanje novih načinov in učinkov, je bistveno, da se z načrtovanjem zagotovi enovitost zasnove. Določitev vsaj osnovnega ogrodja vrta na papirju nam pomaga, da se izognemo dragim napakam. Manjše spremembe je seveda mogoče narediti pozneje, toda razporeditev trajnih prvin, kot so tlakovane površine, zidovi in drevesa, je potrebno predvideti vnaprej. Vrt je bolje načrtovati kot celoto, kot pa se spoprijemati z vsakim posameznim delom posebej. Na ta način je laže ustvariti občutek povezanosti, tako da posamezni elementi niso zanimivi zgolj sami zase, temveč so učinkoviti tudi kot celota.

Načrtovanje vrta

Načrtovanje naj bi bil logičen proces ustvarjanja zasnove, ki udejanji naše želje. Koliko dela želimo prevzeti sami, je odvisno od denarnih možnosti in seveda oblikovne zasnove. Če gre zgolj za gojenje, sajenje ali košnjo trave, potem ni težav. Za zemeljska in gradbena dela, kot so gradnja podpornih zidov, teras ,bazenov, drenaže in tlakovanih površin, za katere se uporabljajo dragi materiali, pa so potrebni posebno znanje in izkušnje. Ker so to trajne prvine, napake pa je drago popravljati, je bolje, če se teh veščin ne lotimo sami in poiščemo strokovnjake. Nekateri rabijo pomoč tudi pri sprotnem vzdrževanju. Vrt je možno načrtovati tudi tako, da potrebuje zelo malo vzdrževanja.

Nov ali obnovljen vrt

Načrtovanje sprememb obstoječega vrta je pogostejše kot ustvarjanje popolnoma novega. Razlogi za preoblikovanje so lahko različni.

Po vselitvi v hišo morda želimo spremeniti del ali pa celoto obstoječega vrta in tako ustreči osebnim željam in okusu. Načrt in značaj vrta je morda potrebno prilagoditi za drugačno rabo, na primer za igralne površine, prostor za sadje in zelenjavo ali večjo zasebnost. Če načrtujemo vrt, ki zahteva skrbno vzdrževanje, je morda treba njegov slog prilagoditi, tako da bo potrebnega dela čim manj.  Prenove preraslega ali zanemarjenega vrta ali določenih elementov za vzpostavitev prvotne zasnove niso pogoste.

Upreti se moramo skušnjavi, da bi se prenaglili: če smo soočeni z džungli podobno zmešnjavo povešajočih se dreves, zanemarjenih grmovnic in plevela, je morda na prvi pogled preprosteje prekopati celoten vrt in začeti znova, vendar pa je bolje premišljeno nadaljevati. V tej zmešnjavi so morda zanimive in uporabne rastline, ki bi jih lahko ohranili. Vključitev enega ali dveh odraslih primerkov rastlin je lahko okvir, okoli katerega se oblikuje nova zasaditvena shema, hkrati pa preprečuje gol videz novega vrta.

Štirje letni časi

Ne poskušajmo prostoru vsiliti vnaprej ustvarjene podobe, pustimo idejam o preoblikovanju vrta, da se postopno razvijajo in vključimo najboljše od podedovanih sestavin. Če je le mogoče, preživimo z vrtom, kakršen je, eno koledarsko leto, da ugotovimo vse značilnosti. Tako bomo spoznali vrt v vseh letnih časih in vedeli, kaj je dobro ohraniti in kaj spremeniti. Denimo prevešajoča se živa meja, ki zagotavlja dragocen zaslon pred vetrovi, ali grm, ki s svojimi atraktivnimi plodovi v zimskem času popestri dolgočasen vrt.

Med tem začetnim obdobjem lahko dodatno zanimivost in barvitost dosežemo z rastlinami v posodah vin na gredah ter s hitro rastočimi enoletnimi vzpenjavkami na latnikih. Redna vzdrževalna dela, kot so izrezovanje suhih in poškodovanih vej iz dreves in grmovnic, košnja trave, odstranjevanje plevela in striženje živih mej opravljamo sproti, ker le tako ohranimo vrt v dobrem stanju.

Besedilo in fotografije: Marjetka Hrovatin

Fotografije iz vrta Zahostnik, Vnanje Gorice