Polepšajte zimo s siljenimi čebulicami

30 decembra, 2024
0
0

Siljenje cvetočih čebulic je način, s katerim čebulnice prepričamo, da cvetijo v zaprtih prostorih izven običajne rastne sezone, običajno pozimi ali zgodaj spomladi. Pri tem čebulice potrebujejo nekaj prepričevanja, saj moramo posnemati naravne pogoje – obdobje nizkih temperature pozimi in pomladno otoplitev.

Izbor čebulic, lonca in substrata

Najprej je potrebno izbrati ustrezne čebulice. Nekatere čebulnice so primernejše za siljenje kot druge. Najlaže boste v cvetenje prepričali tulipane, narcise, hijacinte in žafrane. Čebulice posadite v dobro odcedno mešanico za lončnice. Dobro se obnese mešanica standardnega substrata za lončnice s perlitom ali peskom. Pri izbiri loncev pa izberite takšne, ki imajo na dnu luknjo, kar bo dodatno preprečilo zastajanje vode. Eden izmed glavnih vzrokov za propad čebulic je ravno zastajanje vode, kar lahko vodi v gnitje in propad rastline. Izberite dovolj velik lonec, da se posajene čebulice ne bodo dotikale med seboj. Posadite jih nekoliko plitveje, kot jih sadite na prostem. Konice čebulic so lahko tudi na površini substrata. Za zaključek sajenja substrat še dobro zalijte in odstranite vso vodo, ki izteče.

Siljenje

Večina čebulic potrebuje obdobje nizkih temperatur, s čimer jih prepričamo, da preživljajo zimsko obdobje. Zato lončke postavite na hladno in temno mesto, kjer naj bo temperatura od 2 do 10 °C. To so neogrevana klet, garaža ali celo hladilnik. Lonce pustite na tej temperaturi 12 do 16 tednov. V tem obdobju poskrbite, da bo substrat vedno rahlo vlažen, vendar ne zalivajte preveč, saj rastline še ne potrebujejo veliko vlage in lahko pride do gnitja.

Po končanem obdobju ohlajanja lončke za prvi teden ali dva prestavite na hladno in svetlo mesto. Optimalna temperatura v tem obdobju je približno 10 do 16 °C. Nato postopno višajte sobno temperaturo. V tem obdobju naj ne bodo na neposrednemu soncu, ko začnejo čebulice poganjati steblo in liste, pa jih prestavite na bolj sončno mesto. Zemlja naj bo še vedno rahlo vlažna, ne pa razmočena. Večina čebulic bo zacvetela 3 do 4 tedne po tem, ko ste jih prenesli iz hladnega prostora.

Nekaj izjem

Nekoliko drugače pa je z belimi narcisami (Narcissu tazetta) in vitezovo zvezdo (Hippeastrum). Prav tako ju lahko silimo, vendar ne rabita nizkih temperatur.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Če želite prisiliti čebulice vitezove zvezde (pogosto prodajane kot amarilis), čebulico posadite v lonec z drenažnimi luknjami in dobro odcednim substratom, pomešanim s peskom ali perlitom. Zgornja tretjina čebulice na gleda iz substrata. Po sajenju rahlo zalijte, da se substrat navlaži, vendar je ne zalivajte preveč, saj lahko prekomerna vlaga povzroči gnitje čebulice. Lonec postavite na toplo mesto s sobno temperaturo (oz. okrog 21 °C), s posredno svetlobo. Po 2 do 3 tednih boste navadno opazili prve znake poganjanja, kar je znak, da lonec prestavite na sončno mesto in začnete redno zalivati. Za siljenje že rastočih rastlin pa počakajte, da listi naravno porumenijo in odmrejo, nato zmanjšate zalivanje, da se substrat skoraj izsuši. Lonec 8 do 12 tednov hranite v hladnem in suhem prostoru, s čimer boste simulirali obdobje suše, ki mu je rastlina izpostavljena v naravi, nato pa jo prenesite v osvetljen prostor in ponovno začnite zalivati.

Če želite zimske cvetove belih narcis, jih lahko posadite v substrat ali pa gojite na kamenčkih. Če boste čebulice posadili, jih posadite tako, da je zgornja tretjina nad substratom. Če jih boste gojili na kamenčkih, čebulice v plitvi posodi položite na približno 2 do 3 centimetre kamenčkov in poskrbite, da se voda dotakne le dna čebulic. Lonec postavite na svetlo hladno mesto s posredno sončno svetlobo in poskrbite, da bo zemlja vedno rahlo vlažna. Prve cvetove boste običajno lahko občudovali v 4 do 6 tednih. Ko začnejo cveteti, jih lahko premaknete na hladnejše mesto in tako podaljšate obdobje cvetenja.

S siljenimi čebulicami si lahko pričarate pomlad še pred koncem zime in popestrite sivo obdobje, ko je na vrtu le malo zanimive barvitosti.

Besedilo in fotografije: Matevž Likar