Greda zgodnje pomladi

Pomlad je sopomenka za cvetočo pestrost na okrasnem vrtu. Azgodnja pomlad zajema tudi čas, ko se zima šele začenja poslavljati in ko je na večini okrasnih vrtov še prej manj barvito. Seveda pa ni nujno tako. Z izborom ustreznih okrasnic si lahko popestrimo tudi ta zgodnji delček sezone.
Zgodnje grmovnice
Najprej moramo poskrbeti za ustrezno ozadje, ki bo gredi dalo strukturo, ko je večina trajnic še vedno skrita pod zemljo. V ozadje lahko tako posadimo krvavordeče grozdičevje (Ribes sanguineum Pulborough Scarlet) ali bodnantsko brogovito (Viburnum x bodnantense Dawn). Grmovnici zrasteta v srednje visoka grma, ki bosta spomladi polna rožnatih cvetov s prijetno aromo. Bodnantska brogovita bo zacvetela že v zimskem obdobju, medtem ko bo grozdičevje svoje cvetove odprlo šele v aprilu. Z njima zasaditev ne bo le paša za oči, temveč bosta rastlini pomladno obdobje polepšali tudi s prijetnimi aromami, ki jih oddajajo njuni cvetovi.

Za nekaj več strukture lahko na gredo dodate tudi kakšno zimzeleno rastlino, ki bo pokrbela, da bo greda vertikalno razgibana tudi v zimskem času. V ozadje lahko posadite sorodnico bodnantske brogovite – davidovo brogovito (V. davidii). Svoje liste bo ohranila tudi pozimi in tako ustvarjala čudovito ozadje za zgodaj cvetoče rastline. Za nekaj strukture na osrednjem delu grede pa lahko posadite anemantelo (Anemanthele lessoniana), ki v milih zimah ohrani svoje poganjke. Gredo bo dodatno poživila tudi z gibanjem svojih poganjkov v vetru.
Trajnice za zgodnjo pomlad
Zgodnji pomladni cvetovi niso le domena čebulnic, saj najdemo tudi številne trajnice, ki izkoristijo začetek sezone, ko odprejo svoje cvetove. V ospredje grede posadite kakšnega izmed telohov z zimzelenimi poganjki. Odlična izbira je že naš avtohtoni črni teloh (Helleborus niger), ki bo obdržal svoje poganjke vse leto, zimske dni in zgodnjo pomlad pa popestril še s svojimi belimi cvetovi, saj zacveti že pozimi. Poleg črnega teloha lahko na gredo dodate še kakšno sorto vzhodnega teloha, ki zacvetijo nekoliko kasneje kot črni teloh, vendar se ponašajo z večjo barvitostjo cvetov. Izbirate pa lahko tudi med sortami s polnimi cvetovi.

Zelo zgodaj spomladi zacveti tudi pljučnik (Pulmonaria), s katerim lahko zasadite ospredje grede. Njegovi cvetovi postopno preidejo iz rožnate v vijolično barvo, kar poživi zasaditev. Za dodaten okras poskrbijo še pegasti listi, ki popestrijo senčne predele grede, na katerih se pljučniki odlično počutijo.
Med anemantelo lahko dodate kakšnega izmed mlečkov (Euphorbia). Mlečki bodo zacveteli predvsem v svežih rumenih odtenkih, večjo barvitost pa najdemo pri njihovem listju. Sorta Euphorbia x martinii Ascot Rainbow tako požene škrlatno obarvane mlade liste, ki preidejo v zeleno barvo, obrobljeno z nekaj rumene. Za resnično intenzivno temno škrlatne liste izberite mleček Miners Merlot. Njegovi temni listi bodo ustvarjali čudovit kontrast s limonasto rumenimi cvetovi.
Mesta pod grmovnicami lahko podsadite s spomladi cvetočimi vetrnicami (Anemone). Zelo zgodaj cvetoča je podlesna vetrnica (A. nemorosa). Z njimi lahko ustvarimo čudovite bele preproge, ki bodo spomladi preplavile gredo. Za nekoliko drugačen odtenek izberite tudi sorto Robinsoniana, ki bo zacvetela v nežno modrikasti barvi.
Ne pozabite tudi na čebulice
Ne smemo pa pozabiti tudi na cvetoče čebulnice. Ne potrebujejo veliko prostora, zato jih lahko uporabimo za zapolnitev prostih mest med trajnicami in tal pod grmovnicami. Pri tem se osredotočite predvsem na zgodaj cvetoče vrste, saj ustvarjamo zasaditev za začetek pomladi. Med čebulicami, ki resnično ne čakajo, da se vreme ogreje, najdemo denimo zvončke in žafrane. Prve cvetove zvončkov lahko tako na sončnih mestih ali ob milih zimah občudujemo že v februarju. Poleg našega domačega zvončka, Galanthus nivalis, imamo v vrtnarijah na razpolago še številne druge botanične vrste in sorte. Nekoliko večja od našega zvončka je vrsta G. elwesii. Za bolj nenavadne polne cvetove posadite sorto G. nivalis Flore Pleno.

Podobno kot zvončki številni žafrani odprejo svoje cvetove že zelo zgodaj v sezoni. Žafrani so pestra skupina čebulnic, zato lahko najdemo številne vrste in sorte, ki zacvetijo v beli, rumeni ali modrikasti barvi. Za dopolnitev omenjenih trajnic so najboljša izbira sorte v beli (Crocus chrysanthus Ard Schenk) ali škrlatni barvi (Crocus tommasinianus Barr’s Purple).
Besedilo in fotografije: Matevž Likar