Dišeča monarda za živahen vrt

Monarde so zelo lepe trajnice, ki pa jih žal redko vidimo na naših vrtovih. Najbolje pridejo do izraza v večji zasaditvi na soncu in v vlažnih tleh. Tam, kjer so poletja suha in vroča, uspevajo tudi v polsenci. Rastlina prenaša nizke zimske temperature. Spada v družino ustnatic, Lamiaceae. V tej veliki družini so med drugimi tudi sivka, meta, žajbelj, kadulja, navadna bazilika, kopriva in številne druge.

Monarde imajo dišeče, nekoliko nenavadno oblikovane cvetove živahnih barv in aromatične liste. Privabljajo čebele in metulje. Je žužkocvetka, oprašujejo jo čebele in čmrlji. Ta skupina rastlin izvira iz Severne Amerike. Poleti moramo paziti, da se tla, kjer rastejo monarde, preveč ne izsušijo. Stebla večine rastlin so v prerezu okrogla, monarde pa imajo kvadratasta stebla. Listi so jajčasti, dlakavi in prijetno dišeči. Imajo nazobčane robove. Rastline so raščave, razširjajo se s podzemnimi poganjki, zato moramo paziti, da se preveč ne razrastejo in pri rasti ne ovirajo drugih, zraven posajenih rastlin. Priporočljivo je, da jih vsake dve do tri leta razdelimo. S tem tudi nekoliko omejimo njihovo rast.
Da je ne napade plesen
Cvetijo od julija do septembra v beli, rožnati, vijolični in rdeči barvi. V gostih vretencih so dvoustnati cvetovi. Večinoma gojimo križance, ki se med seboj razlikujejo po barvi cvetov, manj pa po velikosti rastline. Ta zraste odvisno od sorte od 80 do 100 cm v višino in 40 cm v širino.
Monarde zelo rada napada pepelasta plesen. Temu se lahko nekoliko izognemo z redno delitvijo rastlin ter redčenjem šopov spomladi. Skrbimo torej za zračnost. Žlahtnitelji so sicer v zadnjih letih zavzeto delali na tem, da bi ustvarili manj občutljive rastline in to jim je do neke mere tudi uspelo, veliko pa je odvisno tudi razmer, v katerih raste rastlina, ter od vremena, to je temperature in predvsem količine padavin med sezono.
Bergamotka, čebelji balzam in še kaj
To trajnico, katere nadzemni deli pozimi odmrejo, spomladi pa na novo poženejo, številni poznajo tudi pod imenom bergamotka, čebelji balzam ali zlata melisa, prav zaradi privlačnosti za žuželke. Čebele imajo posebej rade pikasto monardo (Monarda punctata).
Zanimiva je tudi vrsta Monarda dydima – indijska kopriva, bergamotka, dišeča melisa – ima temno rdeče cvetove. Vsi deli rastlin so močno dišeči, zato jo uporabljajo tudi za odišavljanje čaja Earl Grey, ki mu daje značilen vonj. Aromatični listi so primerni za pripravo čaja.
V gredi ali posodi
Monardo sadimo na vrtno gredo v družbo pijavčnic, oslada, tradeskancij, ameriškega slamnika, rudbekij, zvončnic, maslenic in okrasnih trav. Primerna je tudi za gojenje v večji posodi, saj oblikuje lep in košat cvetoč grmiček, vendar bodimo v primeru gojenja v posodi še bolj pozorni na vlažnost zemlje. Monarda je cenjena kot rezano cvetje.