Kijevka – rdeča zmajevka

11 marca, 2020
0
0

Te rastline so v bližnjem sorodstvu z zmajevci ali dracenami, zato jih mnogi mešajo. Kijevke so zelo priljubljene sobne rastline, mnogi jih gojijo tudi v rastlinjakih. Imajo svetleče živobarvne liste.

Zanje ni težko skrbeti in jih vzdrževati. Sorte s temo zelenimi listi lahko uspevajo v slabih svetlobnih razmerah.

Kljub temu, da lahko zrastejo precej visoko, prodajajo po navadi precej nizke rastline – visoke do največ 60 centimetrov.

Nekatere od sort so Princ Albert s svetlečimi rdečimi in temno rdečimi listi, Red Edge ima liste obrobljene svetlo rdeče do rožnato, sicer je podobna prvi sorti, le da ima manjše liste. Sorta Kiwi ima zelo lepe liste bele, zelene in rdeče barve, Pink Passion ima nekoliko bolj suličaste liste v rdeče rožnatih odtenkih, Cordyline fruticossa negra, glauca, te rastline se razlikujejo po barvi listov, in sicer ima negra temno zelene, glauca pa živo zelene liste. Red Pepper ima izrazito živo rdeče robove listov, v sredini so nekoliko temnejši. Obstaja veliko barvnih odtenkov in kombinacij in vsaka je po svoje zanimiva in prinaša v prostor tropsko živahnost.

Ko kupujemo kijevko, izberemo tako rastlino, ki ima liste jasnih barv. Niti na listih niti na listnih konicah ne sme biti rjavih lis. Najustreznejše so take rastline, ki še imajo spodnje liste.

Velikost: V stanovanju zraste približno 30 do 60 centimetrov visoko. Listna krona meri do 50 centimetrov v premeru.

Hitrost rasti: Ne raste hitro, okoli 10 do 15 centimetrov na leto.

Čas cvetenja: Cvetijo samo odrasle rastline. V poletnih mesecih se na dolgih steblih pojavijo kremasto beli zvezdasti cvetovi.

Vonj: Imajo močan vonj.

Svetloba: Da obdržijo listi svojo barvo, potrebuje rastlina veliko svetlobe. Ne sme pa biti na poletnem neposrednem soncu. Zelene sorte potrebujejo manj svetlobe.

Temperatura: Pozimi imajo rade višje temperature, okoli 18 do 21 stopinj Celzija, če je manj vlage, pa tudi 13 stopinj Celzija. Najvišje poletne temperature so pri visoki vlažnosti lahko okoli 24 stopinj.

Zalivanje: Poleti zalivamo zmerno, enkrat do dvakrat na teden, pozimi pa le enkrat. Rastlina ne sme nikoli stati v vodi niti se ne sme prst popolnoma posušiti.

Gnojenje: Vsakih 14 dni dodajamo vodi tekoče gnojilo.

Vlaga: Dvakrat na teden rosimo, a ne takrat, ko je rastlina na soncu.

Čiščenje: Liste očistimo z vlažno krpo. Lahko uporabljamo listno loščilo, vendar ne več kot enkrat na dva meseca.

Ozračje: Je zelo prilagodljiva rastlina, ne prenese pa mrzlega prepiha.

Presajanje: Najbolje marca vsake 2 do 3 leta. Poskrbeti moramo za dobro odvodnjavanje.

Rez: Ni potrebna, odstranjujemo samo odmrle ali poškodovane liste. Preredke rastline lahko spomladi odrežemo in bodo pognale nove poganjke.

Razmnoževanje: S potaknjenci iz vršičkov ali iz razrezanih 8 centimetrov dolgih kosov stebla. Te postavimo zgodaj spomladi v vlažen pospeševalnik za rast ali pa v lonček in jih pokrijemo s polovinilom; temperatura naj bo 24 stopinj Celzija.

Življenjska doba: Kijevka živi zelo dolgo kljub temu, da spodnji listi odpadejo in je steblo golo. To pomeni, da je zrak presuh.

Posebnosti: Ni zahtevna rastlina, vendar je bolje, če imamo nekaj osnovnega znanja o gojenju rastlin, preden jo začnemo gojiti.

Lepo uspeva v mešanem nasadu z večino zelenih sobnih rastlin. S svojimi barvitimi in pisanimi listi je pravo nasprotje zelenemu fikusu, filodendronu, bršljanom in drugim.


Kaj je narobe

Konice listov rjavijo, spodnji listi pa odpadajo.

Pomanjkanje vlage, običajno je vzrok pretoplo in presuho ozračje zaradi centralnega ogrevanja. Poskrbimo za vlago in redno pršimo.

Listi izgubljajo barvo.

Ni dovolj svetlobe. Prestavimo na svetlo mesto.

Listi so povešeni, lahko celo gnijejo.

Prehladno je in premokro. Postavimo na toplo in pustimo, da se prst osuši, rastlina pa si opomore. Nato zalivamo redkeje.

Novi listi so zviti in majhni.

Potrebno je gnojenje.

Listi so rumeni s pajčevinastimi nitmi na spodnji strani.

Rdeči pajek. Pršimo z namenskim insekticidom.

Rjavi luskasti insekti na spodnji strani listov in na steblu.

Voskasta uš. Odstranjujemo vsako posebej s kosmom vate, namočenim v špirit, ali pršimo z namenskim insekticidom.

Listi so zgrbančeni in lepljivi, z zelenimi žuželkami.

Zelene listne uši. Pršimo z namenskim insekticidom.

Besedilo: Marjetka Hrovatin

Fotografije: svetovni splet, Marjetka Hrovatin